Pedeapsa capitala: abolită acum 31 de ani

Imediat după Revoluția din 1989, prin Decretul-lege nr. 6 din 7 ianuarie 1990 s-a abolit pedeapsa cu moartea. Ea a fost înlocuită cu sancțiunea detențiunii pe viață.

În România condusă de Ceauşescu (1965 – 1989) au fost condamnate la moarte şi executate prin împuşcare 104 persoane. Execuţiile se realizau doar în cadrul închisorilor Jilava şi Rahova. Fiecare pluton de execuție era alcătuit din 12 membri, care primeau încărcătoare cu câte 5 cartuşe şi trăgeau foc după foc. La Revoluție au fost împușcați chiar soții Ceaușescu. Au fost ultimii doi condamnați executați.

Astăzi, pentru comiterea unor infracțiuni, Codul penal stabilește că pentru adulți se poate aplica, în funcție de gravitatea faptei: amenda, închisoarea, detențiunea pe viață. Pentru minori se pot aplica doar măsuri educative.

În Europa, pedeapsa cu moartea nu este posibilă în niciun stat care a semnat Convenția Europeană a Drepturilor Omului. România a semnat acest tratat internațional în anul 1994.

(Prezenta postare a fost preluată din Lege-n-Dar, aplicație gratuită de educație juridică pentru telefonul mobil).

Lege nouă: modificări privind confiscarea extinsă

În data de 5 noiembrie 2020 a intrat în vigoare Legea nr. 228/2020 ce aduce modificări la Codul penal privind confiscarea extinsă.

În aprilie 2012, România introducea pentru prima dată în legislaţie instituţia numită „confiscarea extinsă”. Prin aceasta s-a  urmărit să se confişte averea ilicită pe care o deţin persoanele condamnate pentru 17 tipuri de infracţiuni (trafic de droguri, de persoane, de organe; evaziune fiscală, spălare de bani; terrorism; pornografie; infracţiuni patrimoniale etc) sancţionabile de lege cu pedeapsă de la patru ani închisoare în sus. Deci, pe lângă confiscarea obişnuită a bunurilor dobândite prin comiterea infracţiunii, instanţele urmau de acum să confişte şi bunurile de acasă (aflate la condamnat sau

Continue Reading

Condamnații penal nu pot fi profesori

Asociaţia VeDem Just salută intrarea în vigoare a legii prin care se interzice cadrelor didactice care au fost condamnate să mai fie dascăli.

REGLEMENTARE: În Monitorul Oficial din data de 20.08.2020 a fost publicată Legea nr. 184/2020 care a modificat legea educaţiei. Astfel, nu pot ocupa o funcție didactică, o funcţie didactică auxiliară şi nici o funcție de conducere, de îndrumare și de control – în învăţământul preuniversitar, respectiv o funcţie didactică – în învăţământul universitar, persoanele condamnate penal definitiv pentru infracțiuni contra persoanei săvârșite cu intenție în împrejurări legate de exercitarea profesiei, până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării.

EXPLICAŢII: Noua lege instituie un caz de nedemnitate de a exercita profesia. O astfel de consecinţă extrapenală ca urmare a unei condamnări este posibilă, după cum a stabilit CCR în decizia nr. 304/2017. Există reglementări asemănătoare cu privire la alte categorii profesionale, precum avocaţii, magistraţii, medicii.

Scopul legii este acela de a sancţiona profesorii care exercită în mod intenţionat acte de violenţă fizice (loviri, vătămări) sau verbale (insulte, ameninţări, şantaj) împotriva colegilor sau a elevilor/studenţilor ori care afectează buna desfăşurare a activităţii de învăţământ ori bunurile şcolii (abuz în serviciu, luare de mită, distrugere, fals). Nu are importanţă că profesorul a fost condamnat la amendă penală sau la închisoare, şi nici dacă s-a dispus executarea acesteia, amânarea aplicării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei. Nu are importanţă dacă judecătorul a aplicat sau nu în mod expres pedeapsa complementară a interzicerii exercitării unor funcţiie, profesii sau ocupaţii, căci noua interdicţie se aplică din oficiu, în temeiul legii.

Este de observat că noua reglementare nu se aplică în cazul condamnărilor pentru infracţiuni comise din culpă. Profesorul se va putea întoarce la catedră numai dacă infracţiunea pentru care a fost condamnat a fost dezincriminată, a beneficiat de o amnistie postcondamnatorie sau a intervenit reabilitarea sa – a se vedea pct. 15-17 din Decizia CCR nr. 465/2019.

PROBLEME: Membrii VeDem Just atrag atenţia că textul legal nu conţine dispoziţii exprese cu privire la data aplicării noii legi şi nici dispoziţii tranzitorii privire la aplicarea legii pentru persoanele care au comis faptele mai înainte de data intrării în vigoare şi sunt condamnate definitiv după această dată.

Or, potrivit art. 78 din Constituţie, o lege intră în vigoare la 3 zile de la publicare sau la o dată ulterioară arătată în textul ei. Textul noii legi nu conţine o astfel de dispoziţie, dar art. 5 alin. (2) din Legea educaţiei prevede că „Orice modificare sau completare a prezentei legi intră în vigoare începând cu prima zi a anului școlar, respectiv universitar următor celui în care a fost adoptată prin lege”. În interpretarea VeDem Just, ar însemna că – indiferent de data comiterii infracţiunii (adică contrar opiniei susţinută în expunerea de motive care însoţeşte proiecetul) – noua lege se va aplica doar pentru profesorii condamnaţi definitiv după data de 15 septembrie 2020 pentru învăţământul preuniversitar, respectiv după data de 1 octombrie 2020 pentru învăţământul universitar.

INTEGRITATE: Reamintim că începând cu anul şcolar 2020-2021 profesorii sunt obligaţi să prezinte, la încheierea contractului cu şcoala, adeverinţa pentru integritate comportamentală, eliberată conform Legii nr. 118/2019, în original. Acesta se obţine de la sediul poliţiei şi este gratuit. Ea atestă lipsa vreunor condamnări pentru infracţiuni precum traficul de persoane şi agresiuni sexuale.

Lege nouă: modificări privind violența în familie.

Despre violența în familie și ordinul de protecție

În Monitorul Oficial din data de 19.08.2020 a fost publicată Legea nr. 183/2020 care modifică reglementările privind violența în familie cuprinse în Legea nr. 217/2003.

Noua lege prevede două modificări importante:

  • Cel care încalcă ordinul de protecție dat de judecător sau ordinul de protecție provizoriu dat de polițist riscă de acum închisoarea de la 6 luni la 5 ani (până acum pedeapsa legală era de la o lună la un an închisoare);
  • În procedura desfășurată în fața judecătorului pentru emiterea ordinului de protecție, de acum, victima trebuie să aibă în mod obligatoriu avocat. În cazul în care nu are, va primi unul din oficiu.

Aceste noi reglementări vor intra în vigoare sâmbătă, 22 august 2020. Forma actualizată a legii poate fi accesată AICI.