Make Law not War – agenda taberei

Summer Legal Academy, ediția a patra

Berca, Buzău, 16-21 august 2022

AGENDA

16 august – SĂ NE CUNOAȘTEM APROAPELE  

Sosire participanți (George și Diana): Preluare de la gară; Verificare teste/certificate anti-Covid; Repartizare pe camere; Primire mape;
.
Deschiderea taberei: Regulile taberei (Lucian); Prezentare echipă și proiect (Cristi și Cătălin); Prezentare participanți; Descrierea unei situații deosebite de viață; Testare Kahoot (Cristi).  
17 august – INDIVID ȘI SOCIETATE  

Înviorare;
.
Cum construim o societate? Implicarea administrativă; Implicarea politică (Raluca); Anticorupția (Grigore); Implicarea civică (Lucian); Majorități și minorități (Gianina);
.
Cum se distruge o societate? (Cristi) Hate speech; Terorism; Stagiul militar și reguli de purtare a unui război; Structuri și curți internaționale de justiție.  
18 august – SIGURI ȘI SĂNĂTOȘI  

Înviorare;
.
Circulația pe drumurile publice (Daniel);
.
Navigarea pe internet (Cristi și George) Reguli în online; Libertatea de exprimare și limite; Fake News; Clickbait; Pornografia infantilă;
.
Stil de viață sănătos (Costi) Mâncare, stres, somn; Droguri, fumat, alcool (Claudia); Protecția mediului.  
19 august – CULTURĂ ȘI RELAXARE  

Înviorare;
.
Vizită la vulcanii noroioși (George și Diana);  
.
Vizită la Muzeul Județean (Lucian);
.
Activități sportive și înot (George și Lucian).  
20 august – CONFLICTE: SOLUȚII ȘI EFECTE
 
Înviorare;
.
Educație fără altercație: Medierea în caz de bullying (Codruța); Procese civile și penale (Florian, Cătălin); Proces simulat (Cristi);
.  
Discuții fără perdea: Violența domestică (Cristi); Abuzurile sexuale (Gianina).  
.
Evaluări anonime ale tuturor participanților;
Testimoniale;
Foc de tabără.
21 august – DE LA PREZENT LA VIITOR  
.
Închiderea taberei (Lucian și Cristi): Diplome participanți; Votarea liderilor; Selectarea voluntarilor pentru VeDem Just; Planuri pentru viitor (cluburi, România2024).  
.
Plecare.  

Vorbitori: Raluca Prună (fost ministru al justiției); Gianina Clop (jurist); Cătălin Trăistaru (grefier); Costi Bratu (asociația CIPRA); Codruța Obârșie (profesor, fost avocat); Daniel Zontea (polițist rutier); Claudia Isacof (inspector de specialitate, CPECA Buzău); Florian Ioniță (profesor școala de poliție); Cristi Danileț (judecător); George Bursuc (student); Lucian Checheriță (jurist); Grigore Lupașcu (inspector superior, CNA Moldova).

Urmărește-ne:
0